30 بهمن 1396 ساعت 13:48

درباره ما

 

حتی اگر به آخر خط هم رسیده ای مشهد برای عشق، شروعی مجدد است 


یکی از خصوصیات که در فرهنگ تشیع وجود دارد و بی‌تردید از هدایت‌های خود ائمه اطهار (ع) سرچشمه می‌گیرد، توجه به آستان مقدس معصومین علیه السلام و زیارت مضجع شریف آنان است. این زیارات آثار اجتماعی و تاریخی در احیای فرهنگ تشیع و شکل‌گیری جامعه شیعی داشته که در پرورش روحی و روانی آحاد انسان‌ها و تک‌تک افراد جامعه نقش بسزایی را از خود به‌جای گذاشته است.

تردیدی نیست مبدأ پیدایش توجه و توسل در جامعه شیعه همین زیاراتی است ائمه معصومین علیهم السلام ما را به انجام آن سفارش کرده‌اند و از انواع این زیارات، پیاده به سمت معشوق رفتن است. زیارتی سفارش‌شده و پسندیده که منشأ آن به ائمه اطهار علیهم‌السلام برگشته و در تداوم این نوع زیارت شاهد زیارت‌های بزرگان دین و علمای اسلام و مراجع دینی مان هستیم که با پای پیاده از اقصی نقاط، به سمت زیارت مضجع شریف ائمه اطهار، عزم سفر نموده‌اند که هر کدام بارها و بارها با هدف زنده نگهداشتن این سنت حسنه و رسیدن به معشوق اقدام به این عمل شریف نموده‌اند.

انسانی که پیاده و در پاسخ به عشق و شور درونی خود، به قصد عرض ادب، خاکساری و تحکیم پیوندش با ولی خدا به زیارت حرم مطهر امامان معصوم علیهم‌السلام می‌رود، همواره بر این باور و اعتقاد است که عمرش را در بهترین عمل و عبادت سپری می‌کند و از این سرمایه خدادادی به بهترین روش بهره می‌برد، پیاده رفتن زائر به حرمامامان علیهم‌السلام تنها کسب آمادگی جسمی نیست، روح انسان در جریان این پیاده روی، تمرین می‌کند و آماده‌تر می‌شود. پیاده روی یک فرصت عجیب و استثنایی است که نباید آن را از دست داد. هر یک قدمی که انسان در این مسیر نورانی برمی‌دارد، پاک‌کننده آلودگی‌های روح انسان است. در روایت داریم، کسی که از زیارت حرم شریف ائمه اطهار علیهم‌السلام بازمی‌گردد، گناهان گذشته او بخشیده می‌شود و روح او پاک و مطهر می‌شود. 

 

حضرت امام جواد علیه السلام فرمودند: 

هیچ کس پدرم را زیارت نمی‌کند که متحمل سختی شود مثل باران یا سرما یا گرما مگر آنکه خداوند بدن او را بر آتش حرام خواهد نمود. 

وسایل الشیعه ج 10، باب 82 تا باب 88

اوقات شرعی

وضعیت آب و هوا

اکثرا ابری

15°درجه

مشهد مقدس

اکثرا ابری
سه شنبه ۲°درجه / ۹°درجه SP_WEATHER_RAIN_AND_SNOW
چهارشنبه ۲°درجه / ۱۲°درجه اکثرا ابری
پنج شنبه ۲°درجه / ۱۵°درجه اکثرا ابری